Meme KanseriMeme Kanseri Ne kadar Sık Görülür?

Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her yıl dünyada bir milyondan fazla kadın meme kanserine yakalanmaktadır. Kadınlarda kanser ölümleri arasında akciğer kanserinden sonra meme kanseri ikinci sırada yer alır.

Meme Kanseri İçin Risk Taşıyor muyum?

Genel olarak yaşam boyunca her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır.


Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Memede kitle gelişmesi,
Bu belirtiler her zaman kanser anlamına gelmezler ancak varlıklarnda hekime danışılmalıdır.

Aşağıdaki Risk Faktörlerini Taşıyanlarda Meme Kanseri Riski Daha Fazladır!

Yaş:Yaş ilerledikçe risk artmaktadır.40-49 yaş arasında her 66 kadından birinde;50-59 yaş arasında her 40 kadından birinde meme kanseri riski mevcuttu.Yaş artıkça risk artışı devam eder.

Aile Öyküsü: İki veya daha fazla akrabasında meme kanseri veya yumurtalık kanseri olanların meme kanseri geliştirme riski daha yüksektir. Kişinin anne, kız kardeş, anneanne, hala ve teyzesinde 50 yaş öncesinde meme kanseri olması,meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Kişisel Öyküsü: Bir memede kanser varsa diğer memenin de kanser geliştirme riski artmaktadır.

Genetik Yatkınlık: Meme kanseri ile ilgili genlerde(BRCA1 ve BRCA2) kalıtsal değişiklikler olması meme kanseri riskini artırmaktadır.

Çocuk Sayısı: Çoçuğu olmamak ya da ilk çocuğunu 30 yaşlarından sonra doğurmak meme kanseri riskini artırmaktadır.

Horman Tedavisi: Menopoz sonrası hormon tedavisi görmek meme kanseri riskini artırmaktadır.

Diğer Risk Faktörleri: Kilo fazlalığı, aşırı alkol tüketimi, adet dönemlerinin erken yaşta başlması, menopoz döneminin geç başlaması meme kanseri riskini atırmaktadır.

Meme Kanserinden Korunabilir Miyim?

Meme kanseri ile ilgili risk faktörlerinden uzak durmak, şişmanlıktan kaçınmak,sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivite ve egzersiz ile meme kanserinden bir dereceye kadar korunmak mümkündür.

Meme Kanserinde Erken Tanı Mümkün Müdür?

Mamografi, kendi kendine meme muayenesi, klinik meme muayenesi (hekim muayenesi) yöntemleri ile meme kanserinin erken tanısı mümkündür.

Meme Kanseri Tedavi Edilebilir Mi?

Yakın yıllarda kanser tedavisindeki büyük gelişmeler sayesinde tüm meme kanserlerinin %90’ında tedavi mümkündür. Erken tanı olanlardaki tedavi başarısı, geç tanı olan ve hastalığın yaygınlaştığı vakalara göre daha yüksektir.Cerrahi, kemoterapi, hormon tedavisi, ışın tedavisi başlıca tedavi yöntemleridir. Hastalığa ve hastaya göre değişen durumlarda tek başına ya da birlikte kullanılır.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri meme dokusundaki hücelerin kontrol dışı çoğalması ile oluşur. Meme hücrelerinin kontrolsüz çoğalması önce memede kitle oluşumuna yol açar. Tedavi edilmezse başka organlara yayılabilir.